Ajakirja Sotsiaaltöö mainumbri põhiteemad on integreeritud tugi lastele ja kriisivalmidus
Ajakirja mainumbris (2/2024) on mitu artiklit laste abivajaduse märkamisest ja laste toetamisest sotsiaal-, tervise- ning haridusvaldkonnas: tutvustatakse praegusi toe võimalusi ja kavandatavaid muudatusi. Teine suurem teema on sotsiaalvaldkonna kriisivalmidus.
Numbrile on kirjutanud eessõna Eesti puuetega inimeste koja tegevjuht Maarja Krais-Leosk.
Persooni rubriigis on lood kahest tänavuse riikliku tunnustuskonkursi laureaadist.
- Elutöö preemia laureaat Kai Rannastu seisab hea erivajadustega noorte õppimisvõimaluste avardamise eest.
- Tallinna Lastekodu ja selle juht Meelis Kukk on nihutanud piire, et kutsuda ellu uusi, vajaduspõhiseid teenuseid lastele.
Uurimused ja analüüsid, eetika
- Judit Strömpl (Tartu ülikool) käsitleb eetikaküsimusi, mida tuleb silmas pidada sotsiaaltööuurimuse kavandamisel ja elluviimisel. Artikkel on osa sügisel valmivast käsiraamatust.
- Sabina Trankmann (Tartu ülikooli RAKE) tutvustab täisealiste eestkostekorralduse uuringu tulemusi ja ettepanekuid.
- Jaanika Piksööt (tervise arengu instituut) vahendab andmeid kiusamise levimusest, toetudes kooliõpilaste tervisekäitumise uuringule.
- Irina Titova ja tema magistritöö juhendaja Rafaela Lehtme (Tallinna ülikool) uurisid, kuidas toetada hooldusperes kasvava lapse suhtlemist sünniperega ning saavutada osaliste hea koostöö.
- Numbris on ka valik andmeid haridus- ja sotsiaalvaldkonna tuge vajavate laste kohta.
Lapse heaolu
- Brit Tammiste sotsiaalministeeriumist (SoM) kirjutab kolme ministri kinnitatud kavast kujundada tuge vajavale lapsele ja perele algusest peale toetatud teekond.
- Gabriela Rooso (Saaremaa toetava hariduse keskus) jagab head kogemust haridus- ja sotsiaalvaldkonna teenuste ühisest osutamisest.
- Maarja Kärson ja Elmet Puhm (SoM) tutvustavad lastekaitseseaduse ja sotsiaalhoolekande seaduse muudatusi ning Marge Hindriks (SoM) terviseseisundist tingitud püsiva toetusvajadusega laste abistamiseks mõeldud lahendusi.
- Heili Piho-Arna (SA Eesti Agrenska fond) toob harvikhaigusega laste näitel välja, mis vajaks praeguses tugiteenuste korralduses muutmist.
- Maila Rajamets, Mari Tikerpuu ja Ave Szymanel (haridus- ja teaduministeerium) selgtavad, milliseid muudatusi toob alusharidusseadus lastehoidudele ja lasteaedadele ning kuidas õppimiskohustuse kehtestamine kuni 18. eluaastani mõjutab põhi- ja kutseharidust.
- Tiina Kütt haridus-ja noorteametist annab põhjaliku ülevaate haridusasutuste ja Rajaleidja keskuste abivõimalustest tuge vajavatele lastele.
- Tuuli-Brit Vaga ja Liilia Mänd sotsiaalkindlustusametist (SKA) võtavad kokku riikliku perelepitusteenuse senised tulemused.
- Airiin Demir (Verge Eesti) jagab muljeid noorte sõltuvusabi korraldusest Norras.
Kriisivalmidus, omavalitsuste kogemused
- Kogukondlikust sotsiaaltööst Vormsi vallas kirjutavad Janika Viilma ja Maris Jõgeva.
- Kohalike omavalitsuste ja riigi kriisivalmiduse arendamisest annab ülevaate Tea Varrak (SoM).
- Kriisivalmidusele omavalitsuste vaatenurgast heidab pilgu Marelle Erlenheim (Saue vallavalitsus).
- Kaitseväe tegevust tsiviil-sõjalise koostöö edendamisel tutvustavad Ave Uusleer, Maria Reinstein ja Pille Priilinn-Türk.
- Ivar Mai (SKA) jagab hoolekandeasutuste toimepidevuse analüüsi tulemusi.
Lisaks leiab ajakirjast artiklid Tallinna ülikooli ja Tartu ülikooli õppekavaarendusest, õppimisest Tallinna tehnikakõrgkooli teenusmajanduse instituudis, kõrgkoolide vastuvõtuinfo jpm.