Annika Veimer: haige inimene peab saama olla kodus ja end ravida, mitte oma sissetuleku pärast kartma
Ümbritseva majanduskriisi tingimustes on iga töölt puudutud päev ja saamata jäänud euro kaalul.
Inimeste jaoks on haigestumise korral kõige olulisem keskenduda tervise taastamisele ehk terveks saamisele. Eriti vastutustundlik on järgida seda üleskutset nakkushaiguste perioodil, et inimene saaks püsida rahulikult haigena kodus ega peaks muretsema oma sissetuleku vähenemise või kaotamise pärast. Selle kindlustundeta kaasneksid suuremad rahalised piiranguid vajamineva abi õigeaegsel saamisel ning ilmselt suurendaks ka absoluutses vaesuses elavate inimeste arvu.
Nakkushaigused ja viirused kimbutavad meid ju igal sügis-talvel. Covid-19 ei ole kuhugi kadunud, gripi levik kogub hoogu ning eelistatud oleks, et nakkushaigust põdev inimene saab püsida kodus ja end terveks ravida, mitte ei peaks kartma oma toimetuleku pärast. Kangelaslik haige inimene tööpostil võib vallandada doominoefekti, viiruse laialdasema leviku töökeskkonnas või avalikus ruumis. Milleks sellega riskida?
Peame arvestama, et alati ei võimalda töö iseloom haigusele vaatamata edasi töötamist. Kõik ei saa kapselduda selleks ajaks kodukontoritesse kaugtööle, kus oleks võimalik veel väikese palaviku või haigusjuhtudega edasi töötada. Ümbritseva majanduskriisi tingimustes on aga iga töölt puudutud päev ja saamata jäänud euro kaalul. Vältida tuleks inimeste omaosaluse tõusu tulenevalt haiguspäevadest, mis suurendaks nende vaesusriski sattumist.
Loomulikult saab mõelda ka keerukamatele lahendustele, kus töövõimetushüvitise maksmine oleks paindlikum – juhul kui inimene vaatamata haigusele saab osalise koormusega ja/või kaugtööl tööd teha. Paljudel ametikohtadel seda paraku aga lubada pole võimalik. Peamine siht võiks olla seega terveks saamisele keskendumine, mis hoiaks inimese nii füüsilist kui vaimset tervist ning säästaks pikas plaanis ravikulusid - kui ei pea ravima haigena tööl käimise järgselt tekkivaid tüsistusi ega tegelema nakkushaiguste levikust tingitud suurema töölt eemalolekuga.
Kokkuvõtlikult - töötajate jaoks on haigestumisel tähtis keskenduda tervise taastamisele ning kaotada sissetulekus nii vähe, kui võimalik.
Annika Veimer, TAI direktor
Arvamuslugu ilmus 25.12.2022 Eesti Päevalehes.