Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

Sea end valmis alustama uut aastat nikotiinivabalt

Uudis

Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub nikotiinitoodete tarvitajaid tegema aasta lõpul ettevalmistusi, et liituda uuest aastast nikotiinist loobumise kampaaniaga. Loobumisele mõtlejaid aitab Facebooki grupp “Nikotiinivaba” ja tubakainfo veebileht.

“Nikotiinist loobumiseks sobib küll iga päev, kuid varasemad kampaaniad on näidanud ühistegevuse tõhusat mõju. Möödunud aastal tunnistas koguni 7% kampaaniat märganutest, et neil õnnestus kampaania mõjul suitsetamisest ka loobuda,” julgustab loobumisteekonda ette võtma TAI alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Anna-Liis Veerpalu.

Tema sõnul on edukaks loobumiseks tähtsaim tubakatarvitaja isiklik motivatsioon, mis võib olla väga erinev. “Kes tunneb muret tervise, kes välimuse pärast, keda häirib katkendlik uni, keskendumisraskused või võimetus oma sportlikku potentsiaali realiseerida – nüüd on hea võimalus loobumise otsus teha ja kontroll oma elu üle tagasi võtta. Kampaania juhtmõte “Mulle aitab!” peegeldab erinevaid negatiivseid mõjusid, millest nikotiinist loobumisega võitu saada soovitakse,” räägib Veerpalu.

Mürgised ja sõltuvusttekitava toimega on kõik nikotiinisisaldusega tooted

Kui tavasigarette suitsetatakse üha vähem, siis kiirelt tõuseb uudsete tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitajate arv. Levib ekslik arusaam, et need on nikotiini ja tubaka tarvitamiseks paremad alternatiivid. Kinnitust ei ole leidnud ka asjaolu, et moodsamad tooted aitaksid sigaretisuitsetajal lõplikult nikotiinitarvitamisest loobuda. “See kõik on tubakatööstuse turundustöö, kuid tegelikkuses toimib nikotiin ikka ühtmoodi – nii suitsu või aurumahviga kopsu tõmmates, huuletubakana igeme vahel või tsellofaanpakendis nikotiinipadjakese kaudu,” selgitab TAI vanemspetsialist ja lisab, et seetõttu ei kasutata eelolevas kampaanias enam ka varasemat nimetust “Sigarexit”, mis viitab eelkõige tavasigaretile.

Nikotiini sisaldavad kõik tubakatooted, nagu näiteks tavasigaret, kuumutatav tubakatoode ja huuletubakas. Nikotiinisisaldusega on ka tubakatoodetele sarnaselt kasutatavad tooted nagu e-sigaret ja nikotiinipadi. Ei ole vahet, millist toodet tarbitakse, sõltuvuse oht on igal juhul olemas. Nikotiin on üks enim sõltuvust tekitavaid aineid, mis on võrreldav heroiini, kokaiini või alkoholi sõltuvusega. Ehkki nikotiini võidakse kiire hetkelise õnnetunde tekkimise tõttu pidada lõõgastavaks, on see oma olemuselt erguti, mis tõstab vererõhku ja suurendab ärevust.

Loobumisel aitavad sotsiaalmeedia toetusgrupp, tubakainfo veeb ja nõustamine

Nikotiinisõltuvusse jääda on lihtne, sellest vabanemine võib olla küllaltki keeruline protsess. TAI aastaalguse kampaania üks eesmärke on olla julgustavaks müksuks nikotiinitarvitajale, et loobumisteekonda alustada.

Kui vaim valmis, võib loobuda mõistagi kohe, kuid neil, kes alles valmistuvad, on hea võtta paarinädalane häälestumisperiood. Facebookist leiab Nikotiinivaba toetusgrupi, mis pakub igapäevast tuge ja nõuandeid, kuidas loobumiseks ettevalmistusi teha, raskusi ületada ja motivatsiooni hoida. Toetusgrupiga ühinema on oodatud ka endised tubaka ja nikotiinitarvitajad, kel on omast käest jagada häid kogemusi ja nippe sõltuvusest vabanemiseks.

Veebilehel tubakainfo.ee on mitmeid abivahendeid tubakast ja nikotiinist loobumise toetamiseks. Sealt leiab näiteks Fagerströmi testi, mis aitab määrata nikotiinisõltuvuse tugevust, ja loobumisplaani soovitustega toimetulemiseks esimestel päevadel, mil loobujal on kõige raskem.

Nõustamiseks võib pöörduda ka apteekri või oma perearsti poole, kes oskavad loobumisteekonnal motiveerida ja kasulikke nõuandeid jagada. Põhjalikku nõustamist koos raviplaaniga saab tubakast loobumise nõustamiskabinettidest, mis on tasuta ja kuhu saab soovija ise pöörduda, vajalik on vaid eelregistreerimine.