Liigu edasi põhisisu juurde
Sisukaart

TAI: Nikotiinitoodete tarvitamise epideemia lahendamiseks on vaja piiriüleseid kokkuleppeid

Uudis

Eesti hoiab e-sigarettide tarvitamises OECD riikide seas esikohta. Samuti oleme riik, kus e-sigarettide tarvitamine on kasvanud teistest kiiremas tempos. Murettekitav on, et nii e-sigarettide kui ka nikotiinipatjade tarvitamine levib just noorte seas.

Ligi pooled Eesti 15-aastastest kooliõpilastest on oma elu jooksul Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmetel e-sigaretti proovinud ja eriti suur tarvitamise kasv on märgatav neidude ja noorte naiste seas. Tubakatööstuse osavatele turundustaktikatele on vaja reageerida kiiresti, otsustavalt ja riikide koostöös.

Euroopa Liidu asjade komisjoni 12.07. toimunud avalikul istungil otsustati konsensuslikult teha Euroopa Komisjonile ettepanek algatada uus eelnõu terves Euroopa Liidus nikotiinitoodetega seotud piirangute ühtlustamiseks. Istungil toimunud avaliku arutelu käigus avati ekspertide abil uudsete tubakatoodete tarvitamisega seotud murekohti. 

Võrreldes 2016. aastaga, on Eestis regulaarselt nikotiinitooteid tarvitavate inimeste kasv üks suuremaid OECD seas. „Sellele miks just Eestis olukord nii halb on ei ole ühest vastust, kuid võib öelda, et lobistide mõjus töö ning poliitikute komme kaasata tervist kahjustavate toodete tööstuse esindajaid poliitikakujundusse on selles kahtlemata olulist rolli mänginud,“ sõnas TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel.

E-sigaretid ja teised nikotiinitooted on turul olnud võrdlemisi lühikest aega, kuid nende negatiivsete tervisemõjude tõsidus ja ulatus saab üha rohkem tõendust. Sünteetiline nikotiin ja teised e-sigarettide vedelikus leiduvad ained on tõendatult kantserogeensed. Nikotiin on südame- ja veresoonkonnahaigusi ja vaimse tervise probleeme põhjustav aine, mis on eriti ohtlik lastele ja noortele, sest aju areneb 25-eluaastani. Ometi turundatakse tooteid just viisil, mis teeb need atraktiivseks lastele ja noortele.

„Nikotiin on tugevalt sõltuvust tekitav ja arenevat aju kahjustav aine. Nikotiin mõjutab eriti noorte ajuühenduste arengut, mis vastutavad muuhulgas mälu, õppimis- ja tähelepanuvõime ning emotsioonide ja impulsside kontrolli eest. Samuti on kindlaks tehtud, et noorukieas nikotiini tarvitamine suurendab tõenäosust teiste uimastite osas sõltuvuste välja kujunemiseks hilisemas elus,“ selgitas TAI laste ja noorte valdkonna juht Tiia Pertel. „E-sigaret on salakaval toode, sest tema kaudu on võrreldes tavasigaretiga võimalik oluliselt rohkem nikotiini tarvitada,“ lisas Pertel.

TAI uuringuandmed näitavad, et tavasigarettide suitsetamine on aastatega märgatavalt vähenenud ja see on oluliselt rohkem levinud madalama haridustasemega inimeste seas. E-sigarettide tarvitamine on enim levinud just nooremates vanusrühmades, kusjuures e-sigarette on proovinud pea kolmandik 11–15-aastastest noortest. Kui 2012. aastal oli e-sigarettide tarvitajaid 16–64-aastaste seas 1,3%, siis 2022. aastal oli neid juba 10,4%. Mõned korrad nädalas või igapäevaselt tarvitas e-sigarette 2022. aastal 7,7% meestest ja 6,3% naistest. 

Pilt on eemaldatud.
Joonis. Igapäevasuitsetamise ja regulaarse e-sigarettide tarbimise levimus vanuse järgi, 2022; Täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring (TAI) 

 

Reedel, 12. juulil, toimus Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni istungil avalik arutelu uudsete nikotiinitoodete reeglite ühtlustamise kohta Euroopa Liidus ning kus lisaks TAI esindajatele esinesid veel mitmed eksperdid, arstid, noorte esindajad ja terviseminister Riina Sikkut. Videosalvestist saab järelvaadata Riigikogu YouTube’i kanalis. 

Kokkuvõte Eesti seisukohtadest ELi tubaka- ja nikotiinipoliitikale on kättesaadav Sotsiaalministeeriumi kodulehelt.

Noorte uimastitarvitamise ülevaade, e-sigarette puudutav infoleht ning e-sigarettide koostist avav plakat on kättesaadavad TAI kodulehel.